1. Medytuj każdego dnia
Medytacja pomaga w uspokojeniu i może być praktykowana zawsze i wszędzie. Podczas medytacji koncentracja jest zwiększona, a mylące myśli, które mogą powodować stres, są eliminowane, polepszając fizyczne i emocjonalne samopoczucie, przywracając tym samym równowagę i wewnętrzny spokój. Co jeszcze warto wiedzieć o medytacji?
2. 30 minut aktywności fizycznej
Uprawianie co najmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie przynosi korzyści w odniesieniu do emocji, jest też dobrym czasem na przemyślenie problemów i znalezienie strategii ich rozwiązania. Zmniejsza też ilość kortyzolu, czyli hormonu stresu, i uwalnia do krwiobiegu endorfiny, które sprzyjają dobremu samopoczuciu. Najbardziej odpowiednie są ćwiczenia aerobowe, a najmniej zalecane są ćwiczenia wyczynowe, gdyż mogą nasilać stres. Można wykorzystać np. spacer po ulicy, po plaży czy jazdę na rowerze.
3. Pozytywne myślenie
Pesymizm może w znacznym stopniu wpływać na zdrowie i samopoczucie; z tego powodu należy podtrzymywać pozytywne myślenie, wykonując następujące czynności:
- Zidentyfikuj i zmień negatywne myśli, takie jak nadmierne dramatyzowanie danej sytuacji, obwinianie siebie bez powodu.
- Otaczaj się pozytywnymi ludźmi;
- Racjonalnie oceniaj każdą negatywną myśl, która się pojawia;
- Bądź wdzięczny za dobre rzeczy, które zdarzają się w życiu;
- Nawet jeśli przechodzisz przez niezbyt dobry czas, zawsze powinieneś myśleć i skupiać się na czymś pozytywnym, co się dzieje.
4. Poświęć czas dla siebie
Niektórym osobom trudno jest odmówić pewnym prośbom, nawet gdy nie ma się na to czasu. Jednak mówienie „tak” wszystkiemu powoduje jeszcze większy stres i mniejszy spokój; z tego powodu ważne jest, aby znaleźć czas na zrobienie czegoś, co sprawia Ci przyjemność, np. przeczytanie książki lub pójście na spacer bez poczucia winy. Ważne jest również, aby zarządzać swoim czasem między pracą a życiem społecznym, starając się znaleźć równowagę między nimi.
5. Wychodzenie z przyjaciółmi
Utrzymanie życia towarzyskiego z przyjaciółmi i rodziną pomaga zmniejszyć stres. Tak więc poświęcenie czasu na kawę z przyjacielem z pracy, pogawędkę z sąsiadem lub zadzwonienie do krewnego to sposoby na zmniejszenie stresu przy jednoczesnym pielęgnowaniu długotrwałych relacji z bliskimi.
6. Dobrze się odżywiaj, aby chronić się przed stresem
Aby zwalczyć stres, należy stosować zrównoważoną dietę, unikając pokarmów, które nadmiernie obciążają nadnercza, ponieważ odgrywają one ważną rolę w regulacji reakcji organizmu na stres. Mowa o pokarmach, takich jak kofeina, cukier i alkohol, a preferując pokarmy bogate w witaminę C, witaminę B5 i B6, magnez i cynk.