Błędy w mowie ciała podczas rozmów biznesowych

Nie zawsze to, co mówisz, robi największe wrażenie. Zanim jeszcze otworzysz usta, niewerbalne nawyki, których nawet nie jesteś świadomy, mogą zagrozić Twojej zdolności do zrobienia dobrego wrażenia w biznesie, zamknięcia transakcji, awansu lub zdobycia nowego klienta. Profesjonalna mowa ciała ma kluczowe znaczenie w każdej wymianie biznesowej i równie ważne jest, aby być świadomym tego, czego się nie mówi, jak i tego, co się mówi. Innymi słowy, poprzez swoją postawę, mowę ciała, nawyki i ton, możesz mówić bardzo dużo, nie wypowiadając nawet słowa.

Poniższe 6 błędów w biznesowej mowie ciała może sprawić, że będziesz prezentować się źle, nawet jeśli mówisz wszystko, co należy

Przygarbienie. Czy Twoja mama nie mówiła Ci zawsze, żebyś siedział prosto? Mama miała rację. Nie tylko sprawiasz wrażenie oderwanego od rzeczywistości i niezainteresowanego, ale jest to również zachowanie rodem z liceum.

Stukanie palcami

Jest to jeden z tych nieświadomych nawyków, który jest natychmiast oczywisty dla wszystkich z wyjątkiem sprawcy. Mówi on, że nie możesz się doczekać końca spotkania. Nie kręć włosów, nie klikaj długopisem, nie dotykaj twarzy i nie pocieraj rąk. Te nawyki mogą uspokoić Twoje nerwy, ale jednocześnie sprawiają, że jesteś postrzegany jako osoba niepewna, niekomfortowa i niewiarygodna.

Unikanie nawiązywania kontaktu wzrokowego

Jeśli masz nadzieję na nawiązanie kontaktu lub pogłębienie relacji, musisz nawiązać kontakt wzrokowy. Brak takiego kontaktu sugeruje, że masz coś do ukrycia lub że nie jesteś otwarty lub godny zaufania. Ludzie słyszą uszami, ale pamiętają oczami.

Nawiązywanie zbyt intensywnego kontaktu wzrokowego

Z drugiej strony, utrzymywanie długotrwałego lub stałego kontaktu wzrokowego może być postrzegane jako zagrażające, nieprzyjemne lub po prostu przerażające. Nikt nie lubi czuć się jak pod mikroskopem. Kontakt wzrokowy z biznesie jest niezwykle ważny, więcej o zasadach przeczytasz w tym artykule.

Nieustannie sprawdzanie godziny

Nic tak nie odciąga uwagi od chwili, jak spojrzenie na zegarek. To w gruncie rzeczy mówi: „Nie jestem zaangażowany w to, o czym rozmawiasz. Zamiast tego myślę o tym, co będę robił, jak tylko skończy się to spotkanie”. Oprzyj się chęci sprawdzenia godziny i zamiast tego skup się na rozmowie.

Sprawdzanie telefonu

Choć może to być niegrzeczne, każdy z nas zrobił to przynajmniej raz. Jeśli zostaniesz przyłapany, dasz sygnał braku zainteresowania, skupienia i zaangażowania. Unikaj pokusy sprawdzania telefonu. O ile sprawdzanie poczty elektronicznej nie jest mile widziane, o tyle odpowiadanie na nią jest z pewnością większym wykroczeniem.

Mowa ciała podczas spotkań i wymiany zdań może wiele zmienić w Twoich rozmowach biznesowych. Wszystko, co robimy, coś komunikuje, więc dlaczego nie komunikować się tak jasno, jak to tylko możliwe. Unikaj tych 6 błędów mowy ciała podczas następnego spotkania, a kiedy będziesz miał okazję się odezwać, Twoje słowa będą miały taki wpływ, na jaki liczysz.