Brush lettering – interesujące hobby bez wychodzenia z domu

Od pewnego już czasu techniki kaligrafii i liternictwa przeżywają swój renesans. Jedną z nich jest brush lettering. Co to takiego i jak zacząć?

Brush lettering – co to takiego?

Brush lettering należy do zbioru technik z pogranicza odręcznego pisania i malowania, zwanych po angielsku letteringiem, co możemy przetłumaczyć jako liternictwo. Często mówi się o hand letteringu, który może oznaczać ozdobne pisanie za pomocą pióra, różnego rodzaju pisaków, nawet zwykłych mazaków i cienkopisów, a nawet pędzli, jak omawiana technika. To coś więcej niż kaligrafia, która jest po prostu sztuką estetycznego ręcznego pisania. W letteringu można pozwolić sobie na większą swobodę i kreatywność, tworząc napisy o najróżniejszych, także bardzo nowoczesnych formach i stylach. ]Brush lettering wykorzystuje pędzle o różnych rozmiarach i kształtach i różnokolorowe ruszę, rzadziej farby. Odmiana polecana osobom początkującym oraz lubiącym tworzyć także w podróży i plenerze wykorzystuje specjalne pisaki do letteringu, tzw. brush pen. Mają one końcówkę jak pędzel, a tusz ukryty jest wewnątrz, dzięki czemu nie trzeba nosić ze sobą osobnego pojemniczka.

Czego dowiesz się na szkoleniu o negocjacjach?

Hand lettering – co daje?

Bez wątpienia brush lettering, jak i Jane lettering ogólnie, to kreatywne hobby, które pozwala miło spędzić czas, gdy pogoda i okoliczności nie sprzyjają wyjść z domu. Ma jednak też wymiar większy niż czerpanie przyjemności ze swojego zajęcia. Odręczne pisanie, także to kreatywne, stymuluje mózg dzięki wykonywaniu precyzyjnych, drobnych ruchów dłonią, pomaga też lepiej zapamiętywać w porównaniu z korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Pozwala też po prostu się odprężyć. Skupiając się na twórczym, a jednocześnie precyzyjnym zajęciu, ćwiczymy uważność i odcinamy się od trosk codzienności, jednocześnie cały czas układając sobie podświadomie w głowie rzeczy do przemyślenia.
Inną zaletą jest to, że nauka hand letteringu pozwoli samodzielnie tworzyć niepowtarzalne przedmioty. Ozdobisz odręcznymi literami w pełni spersonalizowany planer, bullet journal, album ze zdjęciami, tablicę do zapisywania wydarzeń z życia rodziny i zostawiania wiadomości. Napisane dekoracyjnym stylem okolicznościowe życzenia i dedykacje dla bliskich i znajomych z pewnością mile ich zaskoczą.

Jak zacząć przygodę z brush letteringiem
Skusiło cię kreatywne hobby, jakim jest brush lettering – jak zacząć? W sieci dostępne są zarówno darmowe materiały, jak i płatne, dostępne na wszystkich poziomach zaawansowania kursy i webinary. W dobrym sklepie z artykułami papierniczymi i artystycznymi kupisz zestaw do kaligrafii, pisaki do letteringu, odpowiedni do danego tuszu i narzędzia wysokiej klasy papier. Gdy nie wiesz, od czego zacząć, albo gdy szukasz pomysłu na prezent, znakomitym rozwiązaniem będą zestawy kreatywne, zawierające wszystko, czego potrzeba na początek. Warto zaopatrzyć się także w ćwiczenia do brush letteringu, jeśli nie ma ich w gotowym zestawie papierów i narzędzi. Taki zeszyt przypominać może szlaczki, które każdy stawiał w przedszkolu. I na tej sam cel – wyrobienie ręki, przyzwyczajenie się do ruchów pozwalających stawiać precyzyjnie linie, kółka i zawijasy. Pozwala też oswoić się prowadzeniem pędzla czy pisaka, który podczas pisania zachowuje się zupełnie inaczej niż zwykły długopis. Zeszyt ćwiczeń do hand letteringu początkującym potrzebnym pozwala poznać zasady, aby potem móc kreatywnie je łamać.

One thought on “Brush lettering – interesujące hobby bez wychodzenia z domu

Comments are closed.