Czy warto korzystać z form kształcenia online?

Kształcenie online wielu z nas kojarzy się z e-szkołą w czasie pandemii. Tak naprawdę nie jest to temat ani nowy, ani ograniczony do lekcji dla dzieci. Obecnie można znaleźć oferty kształcenia online na rynku edukacyjnym dostosowane do każdego etapu edukacji. Sytuacja, w której znaleźliśmy się na początku roku wymusiła jedynie udoskonalenie systemów nauki.
Przez Internet można kończyć kursy, szkolenia, studia podyplomowe a nawet studia licencjackie lub magisterskie. Zdobywając zdalnie wyższe wykształcenie musisz jednak pamiętać o tym, że zajęcia praktyczne będą się odbywać stacjonarnie. Podobnie ma się rzecz z obroną prac i niektórymi egzaminami. Warto brać to pod uwagę wybierając uczelnię, na której chcesz studiować.
Studia podyplomowe pozwalają uzupełnić zdobyte wykształcenie. Zarówno prywatne uczelnie wyższe jak również te państwowe dysponują bogatą ofertą tej formy kształcenia za pomocą platform Internetowych. Koniec września to bardzo dobry moment, aby skorzystać z proponowanych przez placówki promocji. Dzięki temu można znacznie obniżyć cenę czesnego.
W Internecie znajdziesz też wiele kursów i szkoleń branżowych czy hobbystycznych. W zależności od tego jakie są Twoje potrzeby i zainteresowania szukaj zaufanych firm szkoleniowych. Zasady przy wyborze kursu online obowiązują podobne jak przy wyborze kursu stacjonarnego. Przed zapisaniem się sprawdź jakie kompetencje ma osoba prowadząca taki kurs, czym zajmuje się zawodowo i jakie jest jej wykształcenie. Lepiej wybierz zajęcia prowadzone przez praktyków. Służą oni pomocą w rozwiązywaniu nietypowych problemów, gdyż ich wiedza wykracza poza teoretyczną znajomość tematu. Oczywiście koniecznie upewnij się, że firma szkoleniowa, którą wybrałeś jest godna zaufania. Jak przy zakupie każdej usługi w Internecie sprawdź czy dany podmiot jest zarejestrowany w KRS lub CIDG. Przeczytaj opinie osób, które ukończyły dany kurs lub szkolenie. Zapytaj znajomych, może ktoś miał już do czynienia z tą firmą. Zajrzyj również do mediów społecznościowych. Budowanie profilu jest procesem, podobnie jak zdobycie zaangażowanej społeczności. Pamiętaj też o tym, że zawsze możesz zwrócić się do pracodawcy o dofinansowanie, jeśli tematyka kursu pozwoli Ci podnieść kompetencje zawodowe niezbędne na Twoim stanowisku pracy.
Ceny produktów szkoleniowych online są bardzo rozpięte. Wahają się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Pamiętaj jednak, że cena nie jest najważniejszym kryterium wyboru. Wiedza na poziomie specjalisty kosztuje, a przecież chcesz być szkolony przez specjalistów.
W sieci znajdziesz też sporo bezpłatnych webinariów (webinar, czyli spotkanie lub transmisja online), podcastów czy mini kursów. Warte uwagi są przede wszystkim te organizowane przez firmy szkoleniowe, których oferta Cię interesuje. Dzięki takiej formie kształcenia masz możliwość zorientować się czy dany prowadzący i dana tematyka jest dla Ciebie. Dodatkowo zapisując się na bezpłatną formę szkolenia często możesz liczyć na dodatkowe bonusy w postaci kodów zniżkowych lub linków do innych wartościowych treści.
Kształcenie online oszczędza czas i pieniądze. W obecnych czasach odbywa się w wysokim standardzie i niczym nie odbiega od swojego stacjonarnego odpowiednika. Materiały otrzymujesz na maila, masz możliwość zadawania pytań i możesz liczyć na pomoc prowadzącego. Zazwyczaj masz też dostęp do materiałów nawet po zakończeniu kursu.

Więcej o idei coachingu